O nás

 

Nápad vytvořit hokejovou sbírku, ve které můžeme najít největší legendy ledního hokeje, vznikl již v roce 2004. Od roku 2010 se povedlo shromáždit nejobsáhlejší sbírku exponátů, která představuje historii ledního hokeje od poválečné doby do současnosti. Tato sbírka byla zpřístupněna v květnu 2014 všem návštěvníkům, kteří se zajímají o oblast ledního hokeje. Ti si zde mohou projít nejslavnější érou spolu s hráči ledního hokeje a prohlédnou si například ucelenou sbírku medailí z Mistrovstvích světa a Evropy a Zimních Olympijských her, nebo historii hokejové výzbroje a mnoho dalšího.

Hokejová síň nabízí návštěvníkům pohled do historie i současnosti českého i československého ledního hokeje. Je zde vystaveno více než 30 hráčů, kteří se od poloviny minulého století zapisují jako legendy do historie ledního hokeje, a které postupně doplňujeme o další hokejové legendy. Nechybí ani historie zimních stadionů, hokejové výzbroje a především historie našich největších úspěchů, chronologicky seřazených v podobě dobových fotografií a získaných medailí od roku 1947 po současnost.

Každý z hráčů zde má svůj prostor, ve kterém jsou vystavena všechna ocenění, medaile, dresy s podpisy každého hráče, hokejová výstroj i zajímavosti, které se k danému hráči vztahují (Encyklopedie). Nechybí oddíl ženského hokeje a rozhodčích (Encyklopedie). 

K vidění jsou kolekce dresů z historie kladenského hokeje, od sedmdesátých let minulého století až po současnost. Zajímavostí je oddělení s historickou výstrojí a představení vývoje výstroje od padesátých let, což je zajímavé především pro nejmladší generace. Unikátem sbírky je vitrína s věrnými replikami všech medailí z Mistrovstvích světa i Evropy a Zimních olympijských her, které naši hokejisté získali od druhé světové války do současnosti. Jedná se o jedinou, takto ucelenou sbírku v ČR. Mezi trofeje dále patří např. Zlaté hokejky Františka Pospíšila, dres z olympiády v Naganu, který po vítězném návratu při oslavách v Praze hráči podepisovali, hokejky, dresy, puky, poháry, brusle, první výstroj hokejistů, získaná hokejová ocenění, historicky zajímavé rekvizity hokejistů na ZOH i trofeje hráčů z NHL a mnoho dalšího.

V expozici návštěvníkům promítáme projekce z nejzajímavějších hokejových přenosů nebo fotografie z autogramiád a setkání. Během roku organizujeme i setkání s hráči ledního hokeje, ke kterým patří i autogramiády pro veřejnost. 

V neposlední řadě si návštěvníci mohou zakoupit reklamní materiály s logem hokejové síně, knihy a jiné publikace, které se vztahují k lednímu hokeji a jeho historii.

Věříme, že se expozice bude návštěvníkům líbit a přiblíží je tak ke sportu, který neodmyslitelně patří k našim dějinám.