Josef Horešovský

Narozen 18. 7. 1946 v Žilině (okres Kladno)

Bývalý československý hokejový obránce, který v nejvyšší hokejové lize hrál za 4 hokejové týmy. Nejvíce sezón odehrál za Spartu Praha. Reprezentoval Československo na mnoha mezinárodních turnajích. Získal zlatou medaili na Mistrovství světa 1972, je dvojnásobným medailistou z Olympijských her. 

Je absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Po ukončení hráčské kariéry působil jako trenér. Je členem české hokejové síně slávy. 

S hokejem začal jako venkovský kluk na rybníku v obci Žilina, kousek od Kladna. Jelikož projevil velký zájem se hokeji věnovat závodně, přihlásil se na výběr do Kladna. Byl vybrán a do mládežnických týmů nastoupil v roce 1957. Měl velký talent, prokázal i pořádnou porci píle a pracovitosti. V patnácti letech trénoval s kladenským „áčkem“. Ačkoli měl robustní postavu, upoutal hokejovými přednostmi, střelbou od modré čáry a dobrými nahrávkami.

V nejvyšší hokejové soutěži odehrál celkem 16 sezón, a to za Poldi Kladno (3 sezóny), Spartu Praha (9 sezón), Duklu Jihlavu (2 sezóny) a Motor České Budějovice (2 sezóny). Celkově odehrál 512 zápasů.

V reprezentaci během sedmi sezón 152 zápasů. Startoval také na Zimních olympijských hrách 1968 (stříbro) a 1972 (bronz). 

Po skončení ligové kariéry z důvodu zdravotních problémů v sezóně 1978-79 postoupil na místě asistenta s mužstvem Škody Plzeň do nejvyšší soutěže. Následující rok působil u Motoru České Budějovice. Na další 2 roky s Janem Eysseltem převzali trenérské žezlo v HC Sparta Praha, odkud jako trenér odcházel Luděk Bukáč. Poté se mu splnil sen, který měl již jako hráč. Odešel na 4 sezóny do zahraničí trénovat francouzské týmy – tři sezóny strávil v Grenoblu, jednu v Gapu.

Od sezóny 1986-87 na dlouhá léta spojil svoji profesní kariéru se Spartou Praha, nejprve působil dva roky jako asistent Pavla Wohla, v sezóně 1988-89 již jako hlavní trenér s asistentem Bergrem. Následující rok dosáhl velikého úspěchu – zisk mistrovského titulu pro Spartu Praha po dlouhých 36 letech. Další dvě sezóny mu ve Spartě dělal asistenta Tomáš Netík. V sezóně 1990-91 byl zároveň asistentem trenéra Stanislava Neveselého v národním mužstvu na Mistrovství světa 1991 ve finském Turku.

V sezóně 1992-93 působil jako asistent Pavla Wohla a na konci sezóny byl zisk dalšího titulu mistra. V sezóně 1993-94 v průběhu sezóny odstoupil. V sezóně 1995-96 v prosinci se stal hlavním trenérem ke dvojici asistentů Stanislav Berger - František Výborný, opět ve Spartě Praha. V sezóně 1996-97 pracoval ve funkci sportovního ředitele HC Sparta Praha.

Posledním týmem, kde se objevil jako trenér, byla Třebíč, kde skončil v roce 2008.